کتاب های مربوط به دریافت مدرک CCNA

نوشته شده توسط بهادر اکرمی در ۲۵ بهمن ۱۳۹۲

کتابهای مورد نیاز برای مطالعه جهت کسب مدرک CCNA از شرکت سیسکو

در این مجموعه چهار فایل PDF وجود دارد:

  •  Cisco 640-802 CCNA (۲۰۰۸) Portable Command Guide
  •  Dictionary Of Network
  •  ICND1
  •  ICND2

از کتاب اول می توانید بعنوان یک مرجع جامع از راهنمای دستورات سیستم عامل روتر بهره ببرید، کتاب دوم فرهنگ لغت کلمات و اختصارات موجود در شبکه می باشد و دو کتاب آخر، کتاب های معرفی شده از طرف شرکت سیسکو به منظور اخذ مدرک CCNA می باشد.

دانلود

Trouble Shooting‌ ساده در Switching‌

نوشته شده توسط بهادر اکرمی در ۱۵ دی ۱۳۹۲

گاهها پیش می آید کامپیوتری را به یک نود شبکه وصل می کنیم اما بر روی علامت شبکه در کنار ساعت ویندوز یک علامت ضربدر  قرمز رنگ را نشان میدهد که به معنی قط بودن ارتباط با شبکه می باشد.

“طبیعتاً به این فکر می افتیم که احتمالات به وجود آمدن مشکل را بررسی کرده و ببینیم کجای کار ایراد داره و همه احتمالات از سوکت پشت کیس تا پورت روی سوئیچ را چک می کنیم و شاید کانکتورهای جدیدتری رو به کابل پرچ کنیم ولی باز جواب نمی گیریم”

ادامه مطلب …

فیلم آموزش پروتکل STP

نوشته شده توسط بهادر اکرمی در ۷ دی ۱۳۹۲

برای توضیح اینکه پروتکل stp دقیقا به چه صورت عمل می کند و چگونه پورتی را که باید مسدود کند را انتخاب می کند فیلم آموزشی را دانلود کنید.

پروتکل STP

نوشته شده توسط بهادر اکرمی در ۷ دی ۱۳۹۲

پروتکل stp  :

1

شکل ۱- یک نمونه Loop ایجاد شده مابین سوئیچ ها

یک پروتکل جهت جلوگیری از ایجاد loop یا حلقه تکرار در شبکه است. این پروتکل در سویچ ها استفاده می شود در واقع  کار آن جلوگیری از اینجاد loop در سویچ های لایه ۲ است. که این پروتکل این کار را با استفاده از الگوریتم stp انجام می دهد که ارتباطات اضافی را به حالت block تبدیل می کند  تا با نبود ارتباط اضافی از ایجاد loop جلوگیری کرده باشد و حسن این پروتکل در این است که به محض قطع شدن ارتباطات دیگر، ارتباطی را که جهت جلوگیری کردن از loop قطع کرده بود را دوباره وصل می کند تا ارتباطات دچار مشکل نشود. در واقع هدف ما این است که کاری کنیم تا بین سویچ ها ارتباطات طوری برقرار باشد تا در صورت بوجود آمدن مشکل در ارتباط راه های ارتباطی دیگری نیز وجود داشته باشد. اما از آنجا که وجود ارتباطات اضافی هم مشکل loop را بوجود می آورد پروتکل stp معرفی شد تا این مشکل را حل کند. و stp  با استفاده از الگوریتم خود یکی از پورت ها را غیر فعال می کند تا یک مسیر منطقی بین سویچ ها برقرار باشد و در و در صورت بوجود آمدن مشکل و قطع شدن یکی از ارتباطات ،پورتی را که block کرده بود را فعال میکند تا ارتباطات از مسیر جدید ادامه پیدا کند.

ادامه مطلب …

پیاده سازی یک نمونه Vlan در نرم افزار Cisco Pocket Tracer

نوشته شده توسط بهادر اکرمی در ۱۵ آذر ۱۳۹۲

پیاده سازی Vlan در نرم افزار Cisco Pocket Tracer

ابتدا لیست Vlan هایی که قرار است داشته باشیم و نوع سوئیچ­ها را تعیین می­کنیم مثلا ICT Vlan، Support Vlan  و غیره

نکته: برای سادگی کار Truble Shooting سعی کنید در صورت امکان نام هر Vlan را برای شماره Vlan قرار دهید مثلا Vlan10  یا Vlan115

ادامه مطلب …


طراحی قالب توسط: بهادر اکرمی