VLAN Trunking

نوشته شده توسط بهادر اکرمی در 8 نوامبر 2013

اگر VLAN در شبکه­ هایی که با چندین سوئیچ به هم وصل شده ­اند استفاده شود، برای بخش­های بین سوئیچ بایستی که از VLAN Trunking  استفاده کنیم. به عبارت ساده تر وقتی روی سوئیچ­ها VLAN تعریف می کنیم، سوئیچ­ها را از طریق ترانک به هم وصل می­کنیم. بنابراین در مورد مثال دانشکده IT و فیزیک نیز بایستی که بین سوئیچ ها از VLAN Trunking استفاده کنیم. تا سوئیچ دانشکده فیزیک بتواند با VLAN خود در سوئیچ دانشکده IT در ارتباط باشد.

5

شکل۵  –  VLAN Trunking

اما بسته ای که از سوئیچ دانشکده فیزیک خارج می­شود از کجا مشخص می­شود که به سمت کدام VLAN باید برود؟

VLAN Tagging

 VLAN Trunking باعث می­شود که سوئیچ­ها از فرآیندی استفاده کنند که VLAN Tagging (برچسب زدن VLAN) نامیده می­شود. همان طور که از نام این فرآیند مشخص است، VLANها برچسب برچسب گذاری می­شوند، تا هویت بسته­های ارسالی و دریافتی مشخص باشد و سوئیچ­ها بدانند کدام فریم متعلق به کدام VLAN می­باشد.

در حقیقت وقتی بسته­ای می­خواهد که از پورت ترانک سوئیچی خارج گردد، سوئیچ به آن بسته یک برچسب می زند، که در آن برچسب شمارهVLAN یا (VLAN ID) که این بسته به آن تعلق دارد را قرار می­دهد تا از این طریق سوئیچ­های دیگر متوجه شوند که بسته دریافتی به کدام یکی از VLAN­­هایشان مربوط است.

اما سوئیچ­ها چگونه VLAN ID  را پیدا می­کنند؟ برای این کار طبق یک استاندارد، سوئیچ قبل از اینکه فریم را به سوئیچ دیگری ارسال کند، یکHeader  را به فریم اضافه می­کند که VLAN ID در آن Header قرار می­گیرد. بنابراین سوئیچ وقتی فریمی را دریافت می­کند اول Header آن را برای پیدا کرده و VLAN ID آن را چک می­کند تا بداند بسته به کدام یکی از VLAN ها تعلق دارد.

Trunking VLAN  به چه صورت در سوئیچ­ها ایجاد می­شود؟ برای این کار کافی است از یکی از پورت­های سوئیچ استفاده کنیم و به تنظیمات پیکربندی سوئیچ رفته و آن پورت را به TRUNK اختصاص دهیم. با اینکار سوئیچ می­تواند از VLAN Trunking استفاده کند.

فقط به یاد داشته باشید که اگر سوئیچ پورت TRUNK داشته باشد، ترافیک دریافتی از VLAN های آن را به تمام پورت­های TRUNK نیز ارسال می­کند به جز در مورد حالتی خاص که در مورد آن بحث خواهیم کرد.

شکل ۶ سعی دارد  TRUNK  را روشن­تر بیان نماید.

 در این شکل رضا در VLAN2 قصد دارد که پیامی را به صورت Broadcast ارسال ­کند. سوئیچ این پیام را به سایر کامپیوترهایی که با کامپیوتر ارسال کننده­ در یک Broadcast Domain هستند می­رساند، در ادامه کار، سوئیچ می­بایست این فریم را به پورت ترانک خود نیز ارسال کند تا اگر در سایر سوئیچ­ها هم VLAN2 باشد، این پیام به آن­ها نیز برسد. اما قبل از اینکه فریم از سوئیچ خارج شود و روی ترانک قرار گیرد، می­بایست به فریم برچسب بزنیم! این کار را با اضافه کردن Header به فریم و قرار دادن شماره VLAN ارسال کننده فریم توسط سوئیچ انجام می­گیرد.

6
شکل ۶ ارسال ترافیک دریافتی از VLANها بر روی پورت ترانک

انواع پروتکل­های ترانکینگ

پیش­تر گفتیم سوئیچ Headerهایی را به فریم­ها اضافه می­کند. اما این Header چه شکل و قالبی خواهد داشت و چگونه تعریف خواهند شد؟
شکل و قالب این Header توسط پروتکل­های ترانکینگ تعریف می­شود. به طور کلی دو نوع پروتکل ترانکینگ داریم که یکی خاص منظوره (Inter Switch Link = ISL)که توسط شرکت سیسکو و تنها برای سوئیچ­های سیسکو تعریف گردیده و دیگری عام منظوره (۸۰۲٫۱Q)که توسطIEEE  برای عموم سوئیچ­ها طراحی شده است. در حقیقت پروتکل ISL  خیلی قبل­تر از پروتکل۸۰۲٫۱Q  طراحی شده بود و تنها به منظور استفاده در سوئیچ­های سیسکو می­باشد؛ اما این پروتکل دیگر حتی در بعضی از سوئیچ­های جدید سیسکو نیز پشتیبانی نمی­شود! همچنین پروتکل ISL تنها بین دو سوئیچ سیسکو که از پروتکل ISL پشتیبانی می­کنند قابل استفاده است.

هر کدام از این پروتکل­ها قالب خاص خود را برای تعریف Header دارند.

هر دو پروتـــکل­ از شماره VLAN های یکسـان استفاده می­کنند یعنی هر دو از شماره پروتکل ۱۲ بیتـی برای VLAN ID استفاده می­کنند که منجر به ۲-۲۱۲ شماره مختلف می­شود. (شماره­های ۰ و ۴۰۶۵ در نظر گرفته نمی­شوند(

توجه داشته باشید که ID های ۱ تا ۱۰۰۵ به عنوان رنج نرمال و ID های بالاتر از آن برای برایVLAN های گسترش­یافته استفاده می­­شود. یک تفاوت خیلی مهم بین پروتکل ISL و ۸۰۲٫۱Q استفاده از ویژگی­ای به نام Native VLAN است که فقط پروتکل۸۰۲٫۱Q  از آن پشتیبانی می­کند .

Native VLAN

روی هر سوئیچ به صورت پیش فرض یک VLAN تعریف شده که تمام پورت­های سوئیچ به آن VLAN اختصاص داده شده­اند شماره این VLAN  همیشه ثابت و برابر ۱ است و به آن native VLAN می­گویند. مثلا اگر سوئیچی ۲۶ عدد پورت داشته باشد در ابتدا تمام این ۲۶ پورت در انحصار VLAN1 است، وقتی شما VLAN2 را تعریف می­کنید می­توانید تعدادی از این پورت­ها را به VLAN2 اختصاص دهید که در آن صورت دیگر از انحصار VLAN1 خارج می­شوند. یادتان باشد که شما نمی­توانید شماره این VLAN را تغییر دهید و یا آن را حذف کنید و در ضمن همیشه شماره VLAN های شما از ۲ شروع می­شود.

۸۰۲٫۱Q از native VLAN  استفاده ای  مفید می کند، ۸۰۲٫۱Q به فریم­هایی که از VLAN1 یا همان native VLAN می­آیند Header اضافه نمی­کند و نتیجه این می­شود که فریم بی Header به دست سوئیچ دیگری می­رسد. سوئیچ دیگر هم وقتی که متوجه شد که فریم Header ندارد می­فهمد که این فریم از یک Native VLAN به دستش رسیده و او نیز این فریم را به Native VLAN خود ارسال می­کند. این کار باعث می­شود که اگر به سوئیچی متصل شدیم که پروتکل­های تراکینگ در آن تعبیه نشده است باز هم بتوانیم عمل انتقال فریم­ها را انجام دهیم، چرا که پروتکل­های تراکینگ Headerی به فریم اضافه می­کنند که باعث می­شود فریم اصلی درون این Header کپسوله شود و برای سوئیچی که پروتکل­های تراکینگ در آن تعبیه نشده است فریم نامفهوم می­شود ولی این Header در Native VLAN وجود ندارد و به این ترتیب می توانیم با سوئیچ بدون TRUNK ارتباط برقرار کنیم. در حقیقت Native VLAN  برای سوئیچ هایی که حداقل قابلیت عبور ترافیک و آن هم تنها برای یک VLANرا دارند کاربرد دارد. دلیل دوم اینکه پروتکل­هایی نظیر CDP، STP ، VTP، PagP  و… وجود دارند که تنها برای عبور از VLAN1 تنظیم شده­اند.

برای بالا بردن امنیت در VLAN ها می توانیم VLAN1  را نادیده بگیریم و VLAN دیگری را به عنوان Native VLAN برای سوئیچ­ها تعریف کنیم، فقط نکته قابل توجه این است که Native VLAN  بایستی که برای همه سوئیچ­ها تعریف شده باشد و همه قبول داشته باشند که مثلاً VLAN30 یک Native VLAN است.

بیایید فرض کنیم که سه عدد سوئیچ داریم که هر کدام بایستی پورت­هایی داشته باشند که به VLAN ای با شماره ۳ اختصاص دارد، برای تعریف این VLAN بایستی که برای هر سوئیچ به قسمت تنظیمات پیکربندی آن رفته و VLAN شماره ۳ و نام آن را تعریف کنیم و اگر احتمالاً مجبور شدیم که نام یک VLAN را عوض کنیم بایستی که این تغییر نام را بر روی تک تک سوئیچ­ها اعمال کنیم. مطمئناً برای سه سوئیچ کار چندان سختی نخواهد بود، اما اگر ۲۰۰ عدد سوئیچ داشتید این قضیه به چه شکل خواهد بود، برای رفع این مشکل از پروتکلی به نامVTP  استفاده می­کنیم.

دیدگاه‌تان را ارسال کنید ...

شما باید وارد شوید تا بتوانید دیدگاه‌تان را ارسال کنید.


طراحی قالب توسط: بهادر اکرمی